Scandium Tikka T3X stålmontage QR

SKU
SC16510QRHIG
1.199,00 DKK
1199.00

Scandium Steel Rings 30mm T – QR stålmontage til Tikka T3X

Scandium Steel Rings 30mm T er en solid stålmontage med Quick Release (QR) funktion, udviklet til Tikka T3X rifler og kikkerter med 30mm rørdiameter. Montagen kombinerer høj styrke med fleksibel af- og påmontering.

Quick Release – af- og påmontering uden justering

QR-mekanismen gør det muligt at afmontere og genmontere kikkerten hurtigt. Systemet er konstrueret til at bevare indskydningen ved korrekt montering, så du undgår unødig genindskydning.

  • Hurtig af- og påmontering
  • Stabil låsemekanisme
  • Velegnet til jagt og skift mellem optik

Fremstillet i hærdet stål

Ringene er produceret i hærdet stål, hvilket giver høj styrke og lang holdbarhed. Konstruktionen er designet til at modstå kraftig rekyl og hårde vejrforhold.

  • Robust stålkonstruktion
  • Modstandsdygtig overfor rekyl
  • Stabil fastholdelse af optik

Passer til Tikka T3X og 30mm kikkertrør

Montagen er specifikt tilpasset Tikka T3X og designet til kikkerter med 30mm tube. Den præcise pasform sikrer korrekt centrering og stabil montering.

Fås i flere højder

Scandium Steel Rings 30mm T fås i:

  • Medium
  • Høj

Valg af højde afhænger af objektivdiameter og ønsket afstand til løbet.

Specifikationer

  • Model: Scandium Steel Rings 30mm T
  • Rørdiameter: 30mm
  • Kompatibilitet: Tikka T3X
  • Funktion: Quick Release
  • Materiale: Hærdet stål
  • Højder: Medium og høj

Scandium Steel Rings 30mm T er et stabilt valg for jægere og skytter, der ønsker en holdbar QR-montage til deres Tikka T3X.


Forfatter: Lars Iversen
Sidst opdateret: 24. februar 2026

SPAR 5%!
Tilmeld dig vores nyhedsbrev ( GÆLDER IKKE NEDSATTE VARER )
Spar 5%!