Aigle Parcours 2 ISO gummistøvle Khaki

SKU
84218
Ned til 1.999,00 DKK Regular Price 2.099,00 DKK
1999.00

Aigle Parcours 2 ISO Khaki – Ultimativ jagtstøvle med varme, komfort og kvalitet

Aigle Parcours 2 ISO Khaki er ikke bare en almindelig gummistøvle – det er et professionelt værktøj til dig, der kræver maksimal komfort, isolering og slidstyrke i udfordrende vejr og terræn. Støvlen er håndlavet i Frankrig og designet til jægere og friluftsmennesker, som ikke vil gå på kompromis med kvaliteten.

Denne model er fremstillet i det eksklusive Gomma Plus® naturgummi, som er mere modstandsdygtigt over for slid, ridser og barske vejrforhold end standardgummi. Det sikrer en lang levetid, selv ved intensiv brug i skov, på mark eller i vådområder. Derudover gør materialet støvlen 100 % vandtæt, og hver eneste støvle testes grundigt for tæthed under produktionen.

Isolering i verdensklasse – ned til -20°C

Med en 4,5 mm neoprenforing holder Parcours 2 ISO dine fødder varme selv i vinterkulde og stillestående jagtsituationer. Neoprenen fungerer som et isolerende skum, der bevarer varmen og sikrer høj komfort i frostgrader – perfekt til jagt, fiskeri og vinterbrug.

Indersiden er foret med polyesterbeklædning, som gør støvlen behagelig og nem at tage på og af, selv med tykke sokker. Derudover har modellen en udtagelig Softex® indersål, som giver ekstra støddæmpning og kan udskiftes efter behov.

Anti-træthed sålkonstruktion – gå længere uden ubehag

Aigle Parcours 2 ISO er udstyret med en avanceret tri-density ydersål, der reducerer belastning på fødder og ben markant. Den stødabsorberende mellemsål og den progressive gummiindsats mindsker træthed og gør det muligt at gå i timevis uden at mærke ubehag – selv i kuperet og mudret terræn.

Sålen er inspireret af klovdyrets bevægelsesmønstre og sikrer 360° greb, selv på glatte eller bløde overflader. Det giver maksimal sikkerhed og stabilitet, uanset om du går i regn, sne eller våd skovbund.

Designet til krævende brugere

Parcours 2 ISO har et justerbart skaft med spænde, som gør det muligt at tilpasse støvlen efter din læg – også hvis du har brede lægge eller bærer tykke jagtbukser. Den generøse pasform sikrer, at komforten bevares hele dagen, uanset fysisk aktivitet eller vejrtype.

Skridhæmmende og selvrensende ydersål gør rengøringen nem – støv og småsten slipper automatisk fra sålen, mens du går. Og ved blot at skylle støvlen i lunkent vand og pleje med Swipol gummispray, bevarer den sin smidighed og æstetik i årevis.

100 % håndlavet i Frankrig

Alle Aigle gummistøvler produceres i Frankrig på fabrikken i Ingrandes-sur-Vienne – landets eneste naturgummifabrik. Denne produktionsform garanterer en høj, ensartet kvalitet og bæredygtig fremstilling, hvor stolte håndværkstraditioner bevares.

Du får altså ikke bare en støvle – men et gennemtænkt produkt, udviklet til professionelle, som arbejder og færdes udendørs året rundt.

Fordele ved Aigle Parcours 2 ISO Khaki:

  • Håndlavet i naturgummi – 100 % vandtæt

  • 4,5 mm neoprenforing – isolerer til -20°C

  • Anti-træthed sål med stødabsorbering

  • Selvrensende, skridsikker ydersål

  • Justerbart skaft – passer også til brede lægge

  • Komfort i topklasse – velegnet til lange dage i terræn

  • Udtagelig Softex® indersål

  • Lavet i Frankrig – høj kvalitet og lang levetid

Køb Aigle Parcours 2 ISO Khaki i dag hos Pamhule jagt og oplev forskellen på almindelige støvler og professionelt udviklet fodtøj. Vi tilbyder hurtig levering, fri fragt over 499 kr og kompetent rådgivning, hvis du har spørgsmål.

SPAR 5%!
Tilmeld dig vores nyhedsbrev ( GÆLDER IKKE NEDSATTE VARER )
Spar 5%!