JVD dyreskive i papir vildsvin
JVD vildsvin skive 90 x 83 cm – dyreskive til IFAA runder
JVD Vildsvin skive 90 x 83 cm er en dyreskive i papir med et vildsvin på en realistisk, naturlig baggrund. Den største fordel er de tre scoringszoner, som gør skiven velegnet til IFAA dyrerunder.
Skiven passer til klubber og bueskytter, der træner dyrerunder eller bare vil have et mere levende mål end en ringskive. Den sættes op på en skydemåtte eller et pilefang i passende størrelse, så hele motivet er dækket.
Tre scoringszoner
Skiven har zonerne lunge, kill og super kill. Det giver en realistisk træning i at placere pilen rigtigt på dyret og en tydelig pointgivning til konkurrence.
- Lungezone
- Killzone
- Super kill zone
Slidstærkt papir og naturlig baggrund
Skiven er lavet i et slidstærkt papirdesign, så den holder til mange skud. Den realistiske naturlige baggrund gør, at dyret ikke står så tydeligt frem, hvilket minder mere om skydning i terrænet.
- Slidstærkt papirdesign
- Realistisk naturlig baggrund
- Velegnet til IFAA dyrerunder
Specifikationer
- Producent: JVD
- Motiv: vildsvin
- Størrelse: 90 x 83 cm
- Materiale: papir
- Scoringszoner: lunge, kill og super kill
Find flere dyreskiver til bueskydning, eller se vores skydeskiver og blokke at sætte skiven op på.
Forfatter: Lars Iversen, 26. oktober 2026